İşte Avrupanın En Yenilikçi Üniversiteleri

İşte Avrupa’nın En Yenilikçi Üniversiteleri

Üniversite sıralamaları yeni bir şey değil, ancak daha önce yenilikçi olup olmamaları konusunda hiç değerlendirilmemişlerdi. Reuters tarafından derlenen yeni bir liste, en ileri seviyede bilim yapan, yeni teknoloji geliştiren ve küresel ekonomik gelişmeyi artıran 100 eğitim enstitüsünü sizler için belirliyor.

İşte Avrupa'nın en yenilikçi 10 üniversitesi (Reuters 2016 listesine göre):

 1.  KU Leuven - Belçika
 2.  Imperial College London - Birleşik Krallık
 3.  Cambridge Üniversitesi - Birleşik Krallık
 4.  Ecole Polytechnique Federale de Lausanne, İsviçre
 5.  Munich Teknik Üniversitesi - Almanya
 6.  Erlangen Nuremberg Üniversitesi - Almanya
 7.  Delft Teknoloji Üniversitesi - Hollanda
 8.  Oxford Üniversitesi - Birleşik Krallık
 9.  Münih Üniversitesi - Almanya
 10.  Zürih Üniversitesi - İsviçre

Hem Tarihi Hem Modern

Avrupa'daki en dinamik ve yenilikçi üniversite, KU Leuven. Bu Belçikalı yükseköğrenim kurumu 1425 yılında Papa tarafından kurulmuş. Dünyanın en eski Katolik üniversitesi, birinci sırayı kısmen öncülük etmiş olduğu itibarlı buluşlarıyla almış. Araştırmacıları neredeyse Avrupa'daki diğer tüm okullardan daha fazla patent bildirimi yapmış.

Teknik Olmanın Faydaları

Listedeki sıralamada puanı yüksek olan üniversitelerden bazıları kendilerinden daha büyük kurumlardan ayrıldıktan sonra meydana gelmişlerdir. İkinci sıradaki Imperial College London önceleri Londra Üniversitesi'nin bir parçasıydı; ancak şu an parçası olduğu kurumdan çok daha iyi bir seviyededir. Lausanne Üniversitesi'nden ayrılan Ecole Polytechnique Federale de Lausanne için de aynısı söylenebilir.

En Yenilikçi Ülkeler

İlk yüz üniversitenin dörtte biri kadarı Almanya'da, ülke bu konuda ikna edici bir biçimde önde. Cambridge(3.sıra) ve Oxford(8.sıra) Üniversiteleri'nin de içinde olduğu 17 enstitüyle Birleşik Krallık ikinci sırada. İrlanda'nın tüm listede sadece 3 üniversitesi var, ancak 5 milyonun altında nüfusuyla bu listeden kişi başına daha fazla üniversite düşüyor.

Avrupa üniversitelerindeki yenilikçilik, bir ölçüde, daha geniş ulusal tablolarda da gösterilebilir. Dünya Ekonomi Forumu'unun 2015-16 Küresel Rekabetçilik Raporu'nda Almanya 6. sırayı alırken, İsviçre'nin en yenilikçi ülke olduğu görülebilir.

Yenilikçi üniversiteler sıralamasındaki güçlü duruşuna karşın Birleşik Krallık, rapordaki en yenilikçi 10 ülke arasında karşımıza çıkmamaktadır.

Yenilikçi üniversiteler listesi, temel araştırma ve patent başvurularını belirten  akademik belgeleri de içeren 10 farklı ölçüt kullanılarak oluşturulmuştur.

 • 31 March 2018, Saturday
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
NEXT CONTENT
TOP