Study in Germany

Yükseköğretim kurumu sayısı: 380
Öğrenim ücretleri: 300-6.000 Euro
Toplam öğrenci sayısı: 2.500.000
Türk öğrenci sayısı: 6 bin 635
Türkiye'ye uzaklığı: 2348

Almanyada üniversiteye kabulün ilk şartı Türkiye’de bir üniversiteye yerleşmek

Almanya; mühendislik eğitiminde sayılı ülkeler arasında yer almaktadır bu yüzden Türk öğrencilerin en fazla üniversite eğitimi görmek için gittiği Avrupa ülkelerinden birisidir.
Almanyadan üniversite kabulü almanın ilk şartlarından biri olarak akademik egitim veren liseden mezuniyet ve LYS'de 4 yıllık lisans programına yerleşmektir. Yerleştiğiniz program Almanya'da okumak istediğiniz bölümle aynı ya da benzer bölüm olmalıdır.
Alman üniversitelerin birçoğunda İngilizce programlar bulunmaktadır. Birçok devlet üniversitesi kendi bünyesinde yabancı öğrencilerin katılabileceği Almanca Hazırlık Programları açıyor. Bunlara katılmak için en az orta düzey seviyede Almanca istenmektedir. İngilizce programlar için IELTS, TOEFL sonuçları istenmektedir.
Tüm üniversitelerde ortalama yıllık hanç bedeli 300 Eurodur. Fakat Batı Almanya'daki üniversiteler bu harç bedelinin üzerinde ücret almaktadırlar. Bazı özel üniversitelerle İngilizce lisans veya master programlarının ücretleri de sömester başına 2 bin ila 6 bin Euro arasında değişmektedir.
Devlet üniversitelerinin yurtlarının maliyetleri genellikle ayda 200 ila 250 Euro arasında değişmektedir. Ama yurtlarda yer bulamak zordur.
Öğrenciler Berlin, Köln, Münich gibi kentler de başta elektrik elektronik, makine, kimya, mekatronik, otomotiv, üretim, enerji mühendisliklerini tercih etmektedirler. Diğer tercih edilen bölümler İşletme, ekonomi, AB programları, uluslararası ilişkiler olarak sayabiliriz.

Burslar Lisansüstüne Verilmektedir

Burslar genellikle master ve doktora seviyesinde verilmektedir. Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) bursları en bilinen kurumdur. Özellikle yüksek lisans yapacak öğrencilere Türk Eğitim Vakfı (TEV) ile ortak ayda 750 Euro ve yol masraflarını karşılayan burslar verilmektedir.
Tercih edilen master programlarına ana başvuru şartı öğrencilerin lisans not ortalamalarının çok iyi olması gerekmektedir.  
Lisansüstünde İngilizce programlar da çok tercih edilmektedir. Bunlara başvuruda IELTS, TOEFL sonuçları istenmektedir. Eğer Türkiye'de eğitim dili yüzde 100 İngilizce olan programdan mezunsanız, okulunuzdan belgelerseniz bu sınavlara girmenize gerek yoktur. Lisansüstü eğitimde hazırlık eğitimi bulunmamaktadır. Almanca hazırlık için de B1 seviyesine sahip olmalısınız. Almanyada haftalık 20 saat çalışma izni vardır.

  • 31 March 2018, Saturday
, , , , , , , , , , ,
NEXT CONTENT
TOP