Study in Norway

Norveç’te okumak isteyen yabancı öğrenciler için  üniversite eğitimi ücretsizdir. Fakat okula Kabul almanız için 1 yıl Türkiye’de bir lisans programında okumanız ve başarılı olmanız gerekmektedir. Dil becerisi zayıf olan veya bilmeyenler için 1 yıllık dil eğitimi veren üniversiteler de bulunmaktadır. Bölüme kabul almanız için orta derecede İngilizce bilmeniz gerekmektedir.

Finlandiya’daki gibi Norveç’te de eğitim yabancılara ücretsizdir. Sadece dönembaşı 50 ya da 100 Euro harç alınmaktadır. Ancak üniversitelere yerleşmek kolay değildir. Sadece dil yeterliliğini kanıtlamak yetmiyor. Aynı zamanda Türkiye’de bir lisans programının 1 yılını başarıyla tamamlamanız gerekmektedir. Norveç dilinde eğitim veren üniversitelerde hazırlık zorunludur. Ama orta seviyede İngilizce şartı bulunmaktadır. Yani IELTS’den 5.5 almanız gerekmektedir.  

Norveç; Diğer Avrupa ülkelerine göre pahalı bir konumda ve aylık ortalama bin Euro yaşam maliyeti bulunmaktadır. Üniversite yurtları aylık ortalama 400 Eurodur. Norveç dilini bilmek zorunlulu olduğu için, İngilizce programların yalnızca 5 tane olması nedeniyle Türk öğrenci sayısı sınırlı durumda bulunmaktadır. Onlar da genellikle işletme, mühendislik, sosyal programlar okumaktadır.  Norveç hükümeti İngilizce lisans,master ve doktora programlarında okuyacak gelişmekte olan ve Orta Asya’dan gelen yaklaşık bin 100 öğrenciye üniversitelerdeki kültürel karışımı desteklemek amacıyla burs vermektedir. Norveçte haftalık 20 saat çalışma izni bulunmaktadır.. İlk yılın sonunda bu süre tatillerde full time oluyor. Ancak okul bittiği zaman çalışma hakkınız bulunmamaktadır.

  • 31 March 2018, Saturday
NEXT CONTENT
TOP