What is IELTS UKVI?

IELTS UKVI nedir?

aile birleşimi için ingilizce kursu

İngiliz Konseyi tarafından sunulan en yeni yeterlilik sınavı: IELTS Life Skills. Bu test, bireyin konuşma ve dinleme becerilerini ölçer. Belirli İngiliz vize kategorileri ve göçmenlik için olan gereksinimleri karşılaması adına dizayn edilmiş bir sınavdır.

Avrupa Ortak Ölçüt Çerçevesi(CEFR), IELTS Life Skills’i iki seviyeye bölmüştür, A1 ve B1IELTS Life Skills A1 alanlar aile, eş ya da partner amaçlı vizeler için başvuranlardır. B1 ise İngiliz vatandaşlığı veya yerleşim amaçlı olarak başvuranlar içindir. Peki adaylar bu testten ne beklemelidir?

IELTS Life Skills testi iki ana kısma ayrılır. Birinci kısımda adaylardan bilindik konulara dair sorular sorması ve yanıtlaması istenir. İkinci kısımsa dinleme ve konuşmanın kombinasyonu biçimindedir. IELTS Life Skills, görüşme odasında iki aday bulundurur. Bu birinin İngilizce’yi iletişim için ne derece iyi kullandığını ölçmek içindir. Görüşmeyi yapan kişi adayların ikisinin birlikte tamamlamak zorunda oldukları senaryolar verir. Bu test A1 için 16 ile 18 dakika arası sürerken B1 için 22 dakika sürmektedir.

Adaylar sınav görevlisi ile yüz yüze olarak bu sınavı alırlar. Tartışmadaki konular, kişisel deneyimler, kişisel bilgiler, aile, alış veriş, iş, sağlık, eğitim, hobiler, toplu taşıma, barınma veya havalar ile ilgili olabilir.

Adaylar şu dört anahtar alanda değerlendirilir: bilgiyi edinmek, bilgiyi iletmek, iletişim için konuşmak ve tartışmayı başlatmak. Adaylar başarılı olmak için belirli becerilerini geliştirmiş olmak durumundadırlar. Peki bu sınava nasıl hazırlacaksınız?

Bu bir konuşma ve dinleme testi olduğundan ötürü, adaylar temel olarak kendilerinin dinleme ve kavrama becerilerini geliştirmiş olmalılardır. Bunun dışında bu testi başarmak için işte size birkaç tane daha ipucu:

1.  Kelime dağarcığınızı geliştirin. İngilizce konuşmakta kelime dağarcığınız önemli bir rol oynamaktadır. Söyleyeceklerini iletecek doğru kelimeyi bulamadıklarında insanlar kendilerini ifade edemezler. İngilizce materyaller okumak bunu geliştirmek için önerilir.

2.  Konulara aşina olun. Online olarak bazı alıştırmalar bulunmaktadır. Bunlar adayların istediklerinde soruları kafalarında nasıl oluşturacakları veya nasıl yanıtlayacakları ile ilgili bir hazırlıklarının olmasında faydalı olur.

3.  Dinleme becerinizi geliştirin. Verilen görevin ne olduğunu anlamak uygun yanıtlar hakkında düşünmek için önemlidir. Diğerlerinin ne sorduğunu veya verdikleri yanıtlarda ne gibi bilgiler verdiklerini dikkatlice dinlemek interaktif bir tartışma için çok önemlidir.

4.  Konuşacak bir partner bulun. Bu partner size iletişim becerinizi geliştirmenizde yardım edecek ve İngilizce dilini kullanımızdaki özgüveninizi artıracaktır.

5.  IELTS çalışma merkezleriyle birlikte çalışın. Konuşma öğretmenleriyle çalışmak testte başarıyı yakalamanıza yardımcı olacaktır.

6.  IELTS Life Skills kolay bir testtir ve fazla endişe duymamanız gerekir. 

  • 10 June 2016, Friday
, , , , , , ,
NEXT CONTENT
TOP