cevikg@hotmail.com

2 Kasım 2007 tarihinden itibaren Ankara Barosu aracılığıyla Amerika Boston’ da bulunan FLS dil okulunda İngilizce eğitimime başladım. Okulun, kalacak yerin ayarlanması, vize alınması Avukatlık Akademisi Dil Merkezi ve CANDELAS International Education koordinatörü Akın DEMİR Bey sayesinde sorunsuz ve kısa bir sürede tamamlandı. Boston havalimanından FLS okul görevlilerince karşılandık ve kalacağımız yere yerleştirildik. Boston da her ırktan insan görmek mümkün olduğu için bu güzel şehre alışmam uzun sürmedi. FLS’ in düzenlediği aktiviteler sayesinde Boston’ın her kösesini gezdim diyebilirim. FLS sayesinde hem gezdim hem İngilizcemi geliştirdim. FLS’teki herkes her türlü problemimle teker teker ilgilendi. İngilizceyi sevdirerek öğrettiler eğlenceli hale getirdiler. 4 aydır burada olmama rağmen İngilizcem çok gelişti. Bu sayede HARWARD Üniversitesindeki Harvard extensionda International Economics & Business Law Enterprices derslerine kabul edildim. Ayrıca, FLS sayesinde kendime bir hukuk firmasında staj ayarladım, firmanin ismi: Lambert and Associates. Böyle bir okulla anlaşmalı olduğu ve bana bu imkânları sunduğu için Ankara Barosuna ve Ankara Barosu Başkanı Vedat Ahsen Coşar’a; ayrıca benim buraya rahat ve güvenli bir şekilde gelebilmem için her türlü çabayı gösteren Akın Demir beye sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Boston’dan SEVGILER !!!

  • 17 September 2010, Friday

EDUCATION SERVICES

English & Certificate Programs

English & Certificate Programs

Certificate Programs, VIP group and One-to-One English, TOEFL IBT, TOEIC and IELTS courses

Education Abroad Services

Education Abroad Services

Study Abroad Programs in the USA, UK, Australia, New Zealand and Eurpean Countries.

International Cultural Exchange

International Cultural Exchange

Work Experience at Walt Disney World, Cultural Exchange programs in the USA, Europe and Turkey

Photo Gallery

Photo Gallery

Here, you can see the photos of our students and clients who recieved service from us.

Video Gallery

Video Gallery

You can watch our videos related to our students, services and some activities.

Testimonials About Candelas

Testimonials About Candelas

Here, You can read the testimonials from our students, teachers working with us and our clients.

Read the testimonials about us and write your comments.

MY ENGLISH CLASSES ONLINE

While taking your English lessons online from MyECO in specially designed virtual classrooms, you will not feel a need for a face to face classroom lesson.

Candelas Education is 11 years old

MyECO Online English

While taking your English lessons online from MyECO in specially designed virtual classrooms, you will not feel a need for a face to face classroom lesson.All the content of MyECO has been designed suitable to the levels of The Common European Framework of Languages. Our video lessons have been prepared carefully and exclusively. You will learn through intensive exercises and drills.

 

LIKE OUR PAGE

4000+

FOLLOW US

250+

FOLLOW US

900+
ugurbal@gmail.com

ugurbal@gmail.com
NEXT COMMENT

TOP