Study in Norway

Norveç’te okumak isteyen yabancı öğrenciler için  üniversite eğitimi ücretsizdir. Fakat okula Kabul almanız için 1 yıl Türkiye’de bir lisans programında okumanız ve başarılı olmanız gerekmektedir. Dil becerisi zayıf olan veya bilmeyenler için 1 yıllık dil eğitimi veren üniversiteler de bulunmaktadır. Bölüme kabul almanız için orta derecede İngilizce bilmeniz gerekmektedir.

Finlandiya’daki gibi Norveç’te de eğitim yabancılara ücretsizdir. Sadece dönembaşı 50 ya da 100 Euro harç alınmaktadır. Ancak üniversitelere yerleşmek kolay değildir. Sadece dil yeterliliğini kanıtlamak yetmiyor. Aynı zamanda Türkiye’de bir lisans programının 1 yılını başarıyla tamamlamanız gerekmektedir. Norveç dilinde eğitim veren üniversitelerde hazırlık zorunludur. Ama orta seviyede İngilizce şartı bulunmaktadır. Yani IELTS’den 5.5 almanız gerekmektedir.  

Norveç; Diğer Avrupa ülkelerine göre pahalı bir konumda ve aylık ortalama bin Euro yaşam maliyeti bulunmaktadır. Üniversite yurtları aylık ortalama 400 Eurodur. Norveç dilini bilmek zorunlulu olduğu için, İngilizce programların yalnızca 5 tane olması nedeniyle Türk öğrenci sayısı sınırlı durumda bulunmaktadır. Onlar da genellikle işletme, mühendislik, sosyal programlar okumaktadır.  Norveç hükümeti İngilizce lisans,master ve doktora programlarında okuyacak gelişmekte olan ve Orta Asya’dan gelen yaklaşık bin 100 öğrenciye üniversitelerdeki kültürel karışımı desteklemek amacıyla burs vermektedir. Norveçte haftalık 20 saat çalışma izni bulunmaktadır.. İlk yılın sonunda bu süre tatillerde full time oluyor. Ancak okul bittiği zaman çalışma hakkınız bulunmamaktadır.

  • 8 December 2018, Saturday
, , ,

EDUCATION SERVICES

English & Certificate Programs

English & Certificate Programs

Certificate Programs, VIP group and One-to-One English, TOEFL IBT, TOEIC and IELTS courses

Education Abroad Services

Education Abroad Services

Study Abroad Programs in the USA, UK, Australia, New Zealand and Eurpean Countries.

International Cultural Exchange

International Cultural Exchange

Work Experience at Walt Disney World, Cultural Exchange programs in the USA, Europe and Turkey

Photo Gallery

Photo Gallery

Here, you can see the photos of our students and clients who recieved service from us.

Video Gallery

Video Gallery

You can watch our videos related to our students, services and some activities.

Testimonials About Candelas

Testimonials About Candelas

Here, You can read the testimonials from our students, teachers working with us and our clients.

Read the testimonials about us and write your comments.

MY ENGLISH CLASSES ONLINE

While taking your English lessons online from MyECO in specially designed virtual classrooms, you will not feel a need for a face to face classroom lesson.

Candelas Education is 11 years old

MyECO Online English

While taking your English lessons online from MyECO in specially designed virtual classrooms, you will not feel a need for a face to face classroom lesson.All the content of MyECO has been designed suitable to the levels of The Common European Framework of Languages. Our video lessons have been prepared carefully and exclusively. You will learn through intensive exercises and drills.

 

LIKE OUR PAGE

4000+

FOLLOW US

250+

FOLLOW US

900+
Study in Denmark

Study in Denmark
NEXT CONTENT

TOP