YÖK accreditation for the diplomas received abroad.

Dear visitor, this blog page is about the Turkish Students who want their diplomas get accreditted by the Turkish High Council of Education. Therefore, it is in Turkish. If you would like to have more detailed information abou this subject in English, please contact us.

Yurtdışında üniversite eğitimi almayı düşünüyorsunuz ancak denklik alabileceğinizden emin değil misiniz? O halde eğitim almayı düşündüğünüz kurumun Bologna Süreci-Avrupa Yüksek Öğrenim Alanında  olup olmadığını bilmelisiniz.

En son haliyle üye bilgilerini bu linkten kontrol edebilirsiniz. Sonraki aşamada kurumun akreditasyon durumuna bakılmalıdır. Bunun için de Avrupa Birliği Ulusal Akademik Tanınma Bilgi Merkezi’ne bir göz atmanız gerekir. Bu linke tıklayarak sağ taraftan 'select a country' kısmından ülke seçimi yapılır ve ardından açılan sayfada 'recognised higher education institutions' başlığının altında akreditasyonlu kurumların listesi görülebilir. Aradığınız üniversiteyi görüyorsanız, üniversiteniz ilgili ülke tarafından akredite edilmiş ve onaylanmış demektir, mezuniyetiniz sonrasında sorun yaşamayacağınız anlamına gelir.

Ancak Bulgaristan, Makedonya, Ukrayna gibi ülkelerin denkliklerinde zaman zaman problemler yaşanabilmektedir. Örneğin Makedonya üniversiteleri için Yüksek Öğretim Kurumu tarafından inceleme başlatılmıştır(12.02.2015 tarihli karar gereğince). YÖK'ten alınan tanınma yazıları ile denklik konusunun birbirinden farklı şeyler olduğunu belirtmekte fayda görüyoruz. Denklik YÖK'ün mezuniyetiniz sonrasında karar verdiği bir durumdur ve Yüksek Öğretim Kurumu'nun resmi sitesinden takip edilmelidir.

Lisans öğrencileri için alınan 12.02.2015 tarihli kararda "Ortaöğrenimini Türkiye'de tamamlayan ve eğitime başladığı yıl CWTS Leiden Ranking, Academic Ranking of World Universities (Shanghai) ve University Ranking by Academic Performance (URAP) tarafından yapılan üniversite sıralamalarında ilk 500 üniversite dışındaki kurumlarda eğitim almak isteyen kişilerin" denklik işlemlerindeki ön koşulların;

•   2015-2016 eğitim-öğretim yılından itibaren, eğitime başlayacakları yıl, YGS ve LYS'ye girmiş olmaları

•   Tıp doktorluğu alanındaki sıralamada ilk 40 bin, hukuk alanında ilk 150 bin, mimarlık alanında ilk 200 bin ve mühendislik alanında ilk 240 bin içinde yer almaları

•   ÖSYS Kılavuzunda yer alan tıp ve hukuk dışındaki diğer alanlarda en az, yükseköğretim kurumları bünyesindeki programlara yerleşen en son öğrencinin almış olduğu puanı almaları

•  ÖSYS Kılavuzunda yer almayan alanlarda eğitim alacakların ise ön lisans programları için herhangi bir puan türünde en az 150, lisans programları için herhangi bir puan türünde en az 180 puan almaları

•   Özel yetenek sınavı gerektiren programlara başvurabilmek için de 2016-YGS'ye girip 2016-YGS puanlarının herhangi birinden en az 150 puan almaları olduğu açıklanmıştır.

Yine Yükseköğretim Kurulunun 20.05.2015 tarihli son açıklaması ile;

•  Hazırlık  eğitiminin yurtdışındaki yüksek öğretim kurumlarında alınacak bir eğitimin parçası olduğu,

•  İlgililerin mezuniyetleri sonrasında yapacakları başvurularının değerlendirilmesi esnasında hangi yılda hazırlık eğitimi aldıklarının, başladıklarının belgelenmesinin isteneceği,

•  Kurumlarla yapılacak resmi yazışmaların yanında kişinin pasaportlarındaki giriş-çıkış bilgilerinin de kullanılacağı,

•  Bu kararların 2015-2016 eğitim yılı öncesini kapsamayacağı, ayrıca belirtilmiştir.

Bunlara ek olarak Yükseköğretim Kurulu tarafından yine 29.06.2015 tarihinde yapılan son açıklama ile ;

"Yükseköğretim Yürütme Kurulunun 27/5/2015 tarihli toplantısında, ortaöğrenimini Türkiye'de tamamlayan ve eğitime başladığı yıl CWTS Leiden Ranking Academic Ranking, Academic Ranking of World Universities (Shanghai) ve University Ranking by Academic Performance (URAP) tarafından yapılan dünya üniversite sıralamalarında ilk 500 içerisine giren üniversiteler dışında kalan yurtdışındaki tanınan yükseköğretim kurumlarında eğitim almak isteyen ilgililerin, aşağıda sayılan muadil belgelerden biri ile kayıt olmaları halinde denklik başvurularının bireysel olarak değerlendirilebileceğine karar verilmiştir."

Muadil Belgeler:

•             SAT 1 : En az 1000 puan

•             ACT : En az 21 puan

•             Abitur : En az 4 puan

•             Fransız Bakaloryası : Diploma notu en az 12

•             GCE A Level Sertifikası : En az 2 dersten (Duna Koleji bu diplomayı vermektedir.)

•             Uluslararası Bakalorya (International Baccalaureat IB) : En az 28

•             Avusturya Matura Diploması (Matura Reifezeugnis) : En az 2

•             İtalya Maturita Diploması (Diploma di Maturita) : En az 70

Yurtdışında eğitim alacak olan öğrencilerimizi bu ön koşullara özellikle dikkat etmeleri hususunda uyarıyoruz.

Yurtdışından alınan akademik ünvanların değerlendirilme işlemlerinde uygulanacak usuller ve esaslar için tıklayın(13 Şubat 2015).

Yurtdışı yükseköğretim diplomaları tanıma ve denklik yönetmeliği için tıklayın(20 Şubat 2016).

  • 31 March 2018, Saturday

EDUCATION SERVICES

English & Certificate Programs

English & Certificate Programs

Certificate Programs, VIP group and One-to-One English, TOEFL IBT, TOEIC and IELTS courses

Education Abroad Services

Education Abroad Services

Study Abroad Programs in the USA, UK, Australia, New Zealand and Eurpean Countries.

International Cultural Exchange

International Cultural Exchange

Work Experience at Walt Disney World, Cultural Exchange programs in the USA, Europe and Turkey

Photo Gallery

Photo Gallery

Here, you can see the photos of our students and clients who recieved service from us.

Video Gallery

Video Gallery

You can watch our videos related to our students, services and some activities.

Testimonials About Candelas

Testimonials About Candelas

Here, You can read the testimonials from our students, teachers working with us and our clients.

Read the testimonials about us and write your comments.

MY ENGLISH CLASSES ONLINE

While taking your English lessons online from MyECO in specially designed virtual classrooms, you will not feel a need for a face to face classroom lesson.

Candelas Education is 11 years old

MyECO Online English

While taking your English lessons online from MyECO in specially designed virtual classrooms, you will not feel a need for a face to face classroom lesson.All the content of MyECO has been designed suitable to the levels of The Common European Framework of Languages. Our video lessons have been prepared carefully and exclusively. You will learn through intensive exercises and drills.

 

LIKE OUR PAGE

4000+

FOLLOW US

250+

FOLLOW US

900+
10 skills you'll need in the workplace

10 skills you'll need in the workplace
NEXT CONTENT

TOP